Eranthis cilicica pochází z Turecka, z jihovýchodní oblasti zvané Cilicia. V přírodě nejčastěji roste na otevřených travnatých svazích nebo v borových lesích. Eranthis cilicica je velmi blízce příbuzný s Eranthis hyemalis, někteří botanici je považují za jeden druh, pouze jako formu Cilicica.
Talovín cilicijský má malé podzemní hlízky, ze kterých během února či března vyrůstá vždy jedna, až 10 cm vysoká lodyha. Ta je zpravidla zakončena jedním, zářivě žlutým, až 3,5 cm širokým květem. Pod květem vyrůstají v přeslenu úzce dělené listy. Zatahuje zhruba v půlce jara. Nejčastěji se množí semeny, které klíčí v příštím roce. Oproti příbuznému druhu Eranthis hyemalis má jemněji vykrajované listy, a žlutá barva květů je více zlatá. Listy mají při rašení více znatelnou bronzovou barvu. Hlízy Eranthis cilicica jsou kulaté a hladké, kdežto hlízy E. hyemalis mají nerovný, sukovitý povrch. E. cilicica kvete později než E. hyemalis, obvykle až po jeho odkvětu.
Eranthis hyemalis nejlépe prospívá v polostínu, poradí si však obstojně i s lehkým stínem (vyhovuje mu ranní slunce) a v případě dostatečně vlhké půdy může růst i na slunci. Preferuje živné, alkalické (vápenité) půdy. Výborně se mu daří po listnatými stromy a poroste i pod jírovcem (Aesculus) nebo klenem (Acer pseudoplatanus), kde se mnoha druhům nedaří.