Začátek letních prázdnin mě přivedl k uvědomění, že už přes měsíc nenacházím čas na publikování reportáže z letošní velké výstavy v Londýně. A tak jsem tady s nejčerstvějšími trendy a zahradnickými nápady letošního roku.
Letošní výstava RHS Chelsea Flower Show se opět konala koncem května a během pěti návštěvních dnů ji shlédlo 157 tisíc návštěvníků. Jejich počet je omezen především kvůli kapacitě prostor Royal Hospital Chelsea (Královské nemocnice v Chelsea), která se rozprostírá v centru Londýna na necelých 4,5 ha.
Hlavní bulvár s velkými ukázkovými zahradami (Main avenue)
Na letošní "main avenue" (česky hlavní bulvár), což je něco jako přehlídkové molo zahradnického světa, bylo k vidění 11 velkých ukázkových zahrad. Tématikou stále rezonuje návrat k přírodě, přírodním materiálům, práce s ekologií - zadržování vody, stále sušší klima... I vítězná zahrada (ocenění Best Show Garden) od architekta Andyho Sturgeona, M&G Garden, měla velmi přírodě blízký vzhled. Koncept této zahrady měl vyjadřovat schopnost přírody regenerovat. Staré, ohořelé dřevěné trámy reprezentovaly minulost a šťavnatá zeleň kolem regenerující sílu nové, nastupující vegetace. V nepříliš barevných výsadbách převažovala zelená, což dalo vyniknout různým texturám a strukturám rostlin, se kterými se Andy Sturgeon opravdu vyhrál - vrásčité listy Rodgersií, úzké tenké stonky Juncus effusus, mnohé kapradiny (Osmunda, Blechnum, Asplenium, Dryopteris a další).
Cena veřejnosti
Další velmi přírodní kompozicí byla zahrada, která vyhrála cenu veřejnosti - People's Choice Award. Ukázková zahrada Welcome to Yorkshire od architekta Marka Gregoryho už nepůsobila ani jako zahrada, ale spíše část krajiny tolik typické pro severní hrabství Yorkshiru. Ústředním bodem byl plavební kanál s přepouštěcí komorou, kterých nejen v tomto hrabství potkáte nesčetně. Z výsadeb zaujaly na hlavu řezané velké vrby nebo divoké náprstníky (Digitalis purpurea), lupiny (Lupinus) či různé miříkovité dvouletky. Kolem roků 2015 a 2016 bylo na Chelsea k vidění mnoho těchto miříkovitých rostlin, které evokují přírodní charakter výsadeb. Letos mi přišlo, že jejich použití mírně opadá.
Mezi hlavními zahradami však zazářili i více zahradnicky a designově pojaté ukázky jako například The Morgan Stanley Garden od známého architekta Chrise Beardshawa. Tuto zahradu inspirovala anglická láska ke kráse zahrad. Koncept objevuje způsoby, jak navázat na tradici bohatých trvalkových výsadeb a zároveň citlivě využívat přírodní zdroje. Ve výsadbách skrytá terasa nabízí útulné posezení s pohledem na koryto s proudící vodou, zatímco vpředu zahradě dominuje velká pokřivená borovice a několika nízkými přísně střihanými polštáři tisu. Kolem těchto téměř statických prvků se linou hravé trvalkové výsadby kombinující převážně fialové a žluté odstíny barev.
Velmi žensky působící zahradu vytvořila architektka Jo Thompson, The Wegwood Garden. Zahrada oslavuje svého sponzora a jeho dlouhou historii produkce porcelánu nejen pro královskou rodinu, členy vlád a celebrity. Zahradě dominují velké oblouky tvořící jakousi promenádu, kterou se prolíná vodní kanál a klidné posezení. Výsadby ladí do pastelových růžových, meruňkových a bílých odstínů, které se skvěle odráží na rezavém pozadí kanálu, sloupů a plotu.
Kategorie Artisan Gardens (Řemeslné zahrady)
Kromě 11 hlavních zahrad bylo k vidění i 6 zahrad v kategorii Artisan Gardens (Řemeslné zahrady) a 9 zahrad v kategorii Space to Grow Gardens (Zahrady jako prostor pro pěstování). Nejlepší řemeslnou zahradou se stala Family Monsters Garden navržená Alistarem Bayfordem, která má oslavovat 150 let podpory rodin sponzorem zahrady Family Action. Zahrada působila velmi uklidňujícím a relaxačním dojmem. Téměř lesní prostředí navodili mladé břízy a borovice kolem klidné hladiny vodního prvku z kortenu. Velmi zajímavým prvkem byla lavička ze dřeva na dvou hrubě opracovaných kamenech.
Kategorie Space to Grow Gardens (Zahrady jako prostor pro pěstování)
Nejlepší zahradou v kategorii Space to Grow Gardens vyhrála zahrada sponzorovaná společností Facebook. Ukázkovou zahradu inspiroval pozitivní dopad smysluplně stráveného času na sociálních sítích. Zajímavý byl prvek s uměle vytvářenými vlnami, které dodávali blízkému posezení velmi klidnou atmosféru. V designu byly velmi dobře zvládnuté drobné detaily jako například kameny zasahující do dlažby.
I přes všechny úžasné expozice se největší pozornosti těšila ukázková zahrada hlavního pořadatele výstavy: Royal Horticultural Society (zkr. RHS, česky Královská zahradnická společnost). Ačkoli nesoutěžila v žádné kategorii, velké oblibě přispěla bezesporu účast Kate, vévodkyně z Cambridge při navrhování zahrady. Jejími spoluautory jsou také zahradní architekti Adam White a Andree Daviesová. Společně vytvořili zahradu Back to Nature (česky Zpátky do přírody), která povzbuzuje děti k interakci s přírodou a venkovním prostředím. Ústředním prvkem byl domek na stromě, houpačka z provazu, ale také přírodně působící potůček a klikatící se lávka.