Centaurea montana pochází, jak její název napovídá, z horských oblastí jižní až střední Evropy (od Španělska, přes Francii až po Německo). U nás je původní areál výskytu jen na Šumavě a v Novohradských horách, patří mezi silně ohrožený druh naší květeny (C2r). Avšak ve zbytku republiky v podhorských oblastech zplaňuje. Přirozeně roste na horských loukách, na lesních mýtinách a okrajích křovin.
Chrpa horská vytváří velmi vytrvalý trs, ze kterého vyrůstají přímé, jemně plstnaté lodyhy dosahující výšky 30 - 70 cm. Trsy se rozšiřují velmi pomalu krátkými podzemními výběžky. Listy jsou kopinaté až elipčité, protáhlé a také jemně plstnaté. Květenství (úbor) je složeno z trubkovitých květů, jazykovité chybí, krajní květy mají sytě modrou korunu (vypadá jako jazykovité květy dokola) a vnitřní květy mají korunu růžovou až fialovou (vypadá jako terč). Kvete v červnu až srpnu.
Centaurea montana vyžaduje živnou humózní půdu, nejlépe na plném slunci. Protože přirozeně roste v podhorských oblastech, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a chladnější místo, které se v létě nepřehřívá. Po odkvětu se doporučuje celý trs seříznout, aby se tolik nerozklesával (není pak příliš vzhledný) a občas kvete i v druhé vlně. Můžeme používat k řezu do vázy, vydrží asi 1 týden.