Galium odoratum je domácí trvalkou v celé Evropě, na jihu poněkud vzácnější, dále se izolovaně vyskytuje v Malé a Střední Asii, na Kavkaze a v Japonsku. Nejčastěji ji lze nalézt v listnatých lesích s půdou bohatou na živiny a organickou složku nebo v křovinách.
Drobná trvalka dosahující výšky maximálně do 40 cm vytváří na vhodných stanovištích rozsáhlé kolonie díky krátkým plazivým oddenkům. Na přímých nevětvených lodyhách vyrůstají v přeslenech eliptické, špičaté, drsné listy. Na koncích lodyh vykvétají od května do června drobné (jen 6 až 7 mm široké), čistě bílé květy. Květy voní po kumarinu. Díky vysokému obsahu účinných látek se už od pradávna používala mařinka vonná jako léčivá rostlina zejména pro své uklidňují a močopudné účinky, při střevních potížích či proti ledvinovým kamenům. Němci ji přidávají do májového vína, Francouzi pak do šampaňského a Švýcaři do koňaku kvůli jejímu aroma. Může mít však vedlejší účinky, zejména bolesti hlavy.
Galium odoratum preferuje polostinná až stinná stanoviště s kyprou, humózní, výživnou a lehce vlhkou půdou. V příznivých podmínkách vytváří hustý půdní pokryv. Výborně se hodí do stinných, vlhčích partií pod stromy a dobře se kombinuje s cibulovinami, jejichž zatahující listy skryje svým čerstvým porostem.