Rozsáhlý rod Geranium zhrnuje podle posledních čísel kolem 420 různých druhů, které jsou roztroušeny po celém světě a rostou ve velmi odlišných podmínkách od skalních štěrbin po vlhké, stinné bylinné patro opadavého lesa. Všeobecně by se dalo říci, že se jedná o dlouhověké trvalky, které na zimu zatahují své nadzemní části a přežívají nízké teploty díky podzemním orgánům.
Většina kakostů má tlusté, masité stonky, které sahají hluboko do půdy a dobře umí hospodařit s vodou. Některé druhy disponují dlouhými oddenky rostoucími těsně pod povrchem půdy, jiné se rozšiřují nadzemními šlahouny, které zakořeňují. Nadzemní část je buď složená z přízemních listů a vzpřímeného květního stonku nebo postrádá bazální listy a květní stonky jsou plazivé a bohatě olistěné.
Kakosty si zaslouží své místo v zahradě nejen proto, že se vždy najde vhodný druh či kultivar pro dané mikroklimatické podmínky, ale také pro jejich obvykle dlouhou dobu kvetení. Zejména druhy (a kultivary) s plazivými olistěnými stonky kvetou velmi dlouho od konce května až do podzimu.
Většina kakostů není příliš vybíravá na půdní podmínky, většinou postačí dobrá zahradní zemina, některé druhy rostou dobře i ve vápenitých půdách. Zejména kakosty původem z luk či okraje lesů vyžadují dostatečnou zálivku a mohou negativně reagovat na přetrvávající sucho.
Mezi škůdce nejčastěji patří slimáci a šneci, kteří okusují mladé listy, ale potrápit kakosty mohou i mšice či lalokonosci. Z chorob se nejčastěji vyskytuje padlí, zejména ve vlhkých podmínkách s omezeným prouděním vzduchu (obvykle přehuštěné výsadby), dále rzi či viry. Celkově jsou však kakosty spolehlivé a vděčné trvalky, které pokvetou celé léto s poměrně malými nároky na péči.
Rod Geranium se stal Trvalkou roku 2017 více zde>>.