Cephalaria gigantea pochází z oblasti Kavkazu a severního Turecka, kde roste podél potoků, na vlhkých horských loukách a skalnatých stráních v nadmořských výškách do 2600 metrů nad mořem.
Hlavatka obrovská je vskutku obrovská trvalka, která může v přírodě dosahovat výšky až přes tři metry, v kultuře pak běžně dorůstá 2 až 2,5 metru. Až půl metru dlouhé listy jsou dělené. Hrubě zubaté, kopinaté, svěže zelené lístky vyrůstají vstřícně. Pevné, otevřeně větvené stonky jsou v horní polovině neolistěné a nesou světle pastelově žlutá květenství se zelenavým středem ještě neotevřených poupat. Strboul, jak se typ květenství nazývá, měří v průměru až 6 cm.
Cephalaria gigantea poroste ve většině dobrých půd, ale ocení zejména lehce vlhkou, dobře propustnou a na živiny bohatou zahradní zeminu. Daří se jí na plném slunci i v mírném polostínu. V chráněnějších podmínkách nevyžaduje žádnou oporu, stonky jsou dostatečně pevné, avšak na exponovaných stanovištích může vyvázání k opoře potřebovat. Její vzdušný habitus se dobře kombinuje s vysokými okrasnými trávami na pozadí trvalkového záhonu. Hodí se k řezu do vázy a v zahradě láká všechny druhy opylovačů. Pro kompaktnější vzrůst lze na přelomu května a června zaštípnout výhony.