Actaea racemosa pochází ze Severní Ameriky z oblastí Massachusetts, Ontario až po Missouri a Georgii. Roste ve vlhkých, světlých lesích.
Ploštičník hroznovitý vytváří trsy svěže zelených listů dělených do až 27 malých, kopinatých lístků, které působí velmi jemně a vzdušně. Z trsu vyrůstají přímé, až 180 cm dlouhé lodyhy, které se v horní polovině větví a nesou úzce hroznovitá květenství. Květenství jsou složena z velkého množství malých, bílých či krémových kvítků, které jsou po rozkvětu jaksi střapaté. Tento efekt zajišťují bílé tyčinky, paprskovitě trčící jako prskavky na všechny strany. Kvete od července a slabě zapáchá.
Actaea racemosa nejlépe prospívá v polostínu nebo lehkém bloudivém stínu opadavých stromů. Půdu preferuje živnou s vysokým obsahem humusu a snese lehce vápenaté půdy. Trvalce trvá až 3 roky než se etabluje na stanovišti, to platí i pro dělení trsů. Po etablování však toleruje i kratší letní sucha.
Ploštičník obshuje látky, které mají prokázané účinky na zmírnění projevů menopauzy, pomáhají při menstruačních bolestech, používají se jako sedativa a mají protizánětlivé účinky. Ve velkých dávkách je rostlina jedovatá, poškozuje nervový systém.