Veronicastrum - Trvalka sezóny 2016

Úzká věžovitá květenství rozrazilovce (Veronicastrum) trčící vysoko jako věžičky gotické katedrály si pomalu získávají oblibu i v našich zahradách a trvalkových záhonech. Díru do světa prorazily tyto silně vertikální trvalky s tzv. New Wave (angl. Nová vlna, nebo také Dutch Wave, Holandská vlna), která má kořeny v Holandsku a čerpá z obrazů severoamerické prérie, odkud také druh Veronicastrum virginicum původně pochází. Druhý nejčastěji pěstovaný druh, Veronicastrum sibiricum má svou domovinu ve východní Asii.

Trvalka sezóny 2016 - Veronicastrum
Veronicastrum kvete současně s třapatkovkami (Echinacea), které jsou ikonami tzv. New Wave.

Na trhu je již celá řada kultivarů v různých odstínech pastelově růžové až lila či bílé barvy, avšak Veronicastrum vyniká zejména svojí texturou, která má výrazně vertikální charakter a štíhlá vysoká květenství zároveň působí ladně a vzdušně.

Pevný habitus a silné stonky předcházejí polehávání či rozklesávání až 2 metry vysokých trsů. Než rozrazilovec rozkvete, jeho jemně zubaté listy vyrůstající v přeslenech, zdánlivě připomínají konopí. Květenství s poupaty se objevuje v červnu, ale na plno vykvétá až v průběhu července a srpna. Nejdříve vykvétá vrcholový hrozen, a když je tak z poloviny rozkvetlý, začínají kvést sekundární hrozny vyrůstající v přeslenu těsně pod tím terminálním. I po odkvětu zůstává Veronicastrum atraktivní svými plodenstvími, která drží pohromadě (nerozpadají se) dlouho do zimy. Velmi dobře se kombinuje s vysokými trávami či trvalkami s kontrastním kulovitým květenstvím (např. Echinops ritro, Eryngium sp.). Díky své výšce se hodí spíše do pozadí perenového rabata.

Trvalka sezóny 2016 - Veronicastrum
Veronicastrum v kombinaci s okrasnými trávami vynikne především na podzim a v zimě.

Veronicastrum virginicum vyžaduje středně vlhkou, ale dobře propustnou půdu na plném slunci. Půda by neměla vysychat, jinak rostlina rychle svěsí listy a vadne. Snáší i lehký polostín, kde ale může „vytahovat“ za sluncem a následně se rozklesávat. Pokud chceme rozklesávání trsů předejít, můžeme provést tzv. Chelsea chop, což je anglický termín pro zaštípnutí či seříznutí trvalek koncem května (období, kdy se koná proslulá Chelsea Flower Show). Tento zákrok sebou zároveň nese zkrácení výšky rostliny (a tím i výšky nasazení květů) a také oddálení kvetení.

Trvalka sezóny 2016 - Veronicastrum
Zde je krásně vidět reakce rozrazilovce na seříznutí koncem května, zhruba v polovině července již rozkvétají květy.
Trvalka sezóny 2016 - Veronicastrum
Učebnicová ukázka, jak zakrácení výhonů koncem května může změnit habitus i dobu kvetení stejného kultivaru. V pozadí již odkvétající, vysoký porost nesestřiženého rozrazilovce v porovnání s nižším, teprve kvetoucím porostem téhož kultivaru sestřiženého koncem května. Fotografie z konce července.

Veronicastrum je magnetem na opylovače, ať už včely, čmeláky či motýly.

Trvalka sezóny 2016 - Veronicastrum
Úžasná kombinace netradičního kultivaru rozrazilu (Veronicastrum virginicum 'Pointed Finger') s jeho horizontálními květenstvími a vertikálních svíček divizny (Verbascum chaixii) na pozadí popínavého plaménku (Clematis).

Tagy: , ,

250 250 Veronicastrum - Trvalka sezóny 2016 2024-07-02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *