Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, vznikl v létě 2013 pozoruhodný projekt s podtitulem "Vloni na olympiádě v Londýně, letos v Praze". Z čirého nadšení hrstky zahradníků, zahradních architektů a realizátorů (perenář Ondřej Fous, Zámecké zahradnictví Ctěnice, firma Imramovský, ateliery a05, zahradní architekti atelieru Flera a Šmídová Landscape Architects a zahradní architektka Jana Pyšková) vyrostla podél polní cesty, dříve obyčejné cyklostezky, letničková louka, která v roce 2012, coby novinka zahradnického světa, zdobila olympijský park v Londýně.
Pod korunami starých ovocných stromů, vysazených někdejším zámeckým zahradníkem, na pruhu země lemující polní prašnou cestu, byla zaseta letničková louka, přesněji směs Grandstand Annual Meadow. Svou premiéru si zažila v Londýně během olympijských her v roce 2012, pro kterou byla téměř alchymicky namíchána univerzitním profesorem Nigelem Dunnettem.
Dokonalá rovnováha a přesné složení přinesly neskutečnou podívanou proměňující se v průběhu léta až do podzimu. Jako dobře promyšlený ohňostroj, kde jeden zlatavý záblesk střídá jiný karmínově červený, letničková louka ve Ctěnicích měla pouze mnohem delšího trvání. Vše začalo záplavou modrých a vínových chrp (Centaurea cyanus), které doprovázely bílé okolíky pakmínů větších (Ammi majus), později je překryla zlatá vlna krásnooček dvoubarevných (Coreopsis tinctoria), které na závěr vystřídaly krásenky (Cosmos bipinnatus). Mezi hlavními "star" prorůstaly doplňkové, neméně zajímavé, letničky jako například červenolisté lebedy (Atriplex hortensis var. rubra) či třapatky (Rudbeckia hirta).
"Olympijská louka" slavila úspěch nejenom u profesionálů z oboru a lokálního hmyzu (včelami a motýly všeho druhu počínaje), ale také u místních obyvatel Vinoře a přilehlého okolí. Je však smutné, že se mezi námi najdou lidé nenechaví, toužící po kráse ve vlastní váze natolik, že vyrvou, co mohlo potěšit jiné. Nezbývá než doufat, že neodradí tvůrce a že se v dalších letech dočkáme jiné variace či nového experimentu. Letničkové louky jsou totiž navrženy k plnému efektu pouze během první sezóny - jednoho léta - odtud letničkové. Mnoho rostlinek sice vytvoří semena, která mají potenciál vyklíčit, ale poměr semen již nikdy nebude tak vyvážený, aby zopakoval stejně komplexní show jako v prvním roce.
Viděla jsem to, když kvetly chrpy a byla jsem unešená tím nápadem.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda při výsadby olympijské směsi, jste vysévali všechna semínka přímo do země nebo byly některé rostliny předpěstované. Děkuji. J. Horák
Při prvním výsevu projektu LOUKA se vysévala "olympijská směs" Grandstand Annual Meadow a byl to čistý výsev osiva bez jakýchkoli dosadeb. V následujícím roce se k výsevu tentokráte jiné směsi dosazovaly malé rostlinky třapatkovky (Echinacea purpurea), zápleváku (Helenium autumnale), aster (Aster novi belgii) či omanu (Inula magnifica). Více o projektu LOUKA a jeho každoročních obměnách se dozvíte na facebookových stránkách projektu.