Již cesta z metra na Royal Hospital Chelsea předznamenávala průběh letošního ročníku - holinky, ale především deštníky a pláštěnky byly povinnou výbavou. Stejně jako loni, déšť. Díky proměnlivému anglickému počasí jsme se ale dočkali i několika "sunny spells", tedy pár slunných okamžiků, po kterých opět hrom zalomcoval hlavním výstavním stanem. Nic z toho však nadšené zahradníky neodradilo a účast byla jako každý rok vysoká.
Po loňském 100. výročí pořádání této zahradnické výstavy, jakoby organizátoři chtěli za sebou nechat jednu kapitolu a začít novou, oživit vzhled a vnést čerstvý pohled na současný zahradní design. Velké procento letošních zahradních architektů patří do mladé, nastupující generace, jeden dokonce loni dostudoval vysokou školu. Mnozí tuto změnu připisují rošádě ve vedení Royal Horticultural Society (angl. Královská zahradnická společnost), která výstavu pořádá.
The Vital Earth: The Night Sky Garden (angl. Vitální země: Zahrada noční oblohy) je název ukázkové zahrady vytvořené velšskými bratry Davidem a Harrym Richovými. Celý design protkává nespočet miříkovitých rostlin, trav, jemných hvězdiček v podobě květenství bílého kohoutku Lychnis flos-cuculi 'White Robin' či Camassia leichtlinii 'Alba', ale také malé planetky v podobě Allium giganteum 'Alba'.
Témata velké většiny ukázkových zahrad spojovalo sté výročí počátku první světové války, často byly k vidění vzpomínkové zahrady, uklidňující zahrady pro psychicky i fyzicky postižené vojáky či zahrady poukazující na zpustošenou zemi po válce. Ze zahradnické perspektivy pojila vystavované zahrady touha přiblížit se přírodě, což se zrcadlilo ve smíšených záhonech a druhově pestrých výsadbách, jež se odklání od tradičních plošek (jednotlivé druhy jsou vysazovány po 3 až 8 kusech v ploškách tvořících mozaiku - klasické perenové rabato). V duchu "New Wave" bylo snad v každé zahradě možno nalézt nějaký druh miříkovité rostliny, například druh Orlaya grandiflora byl k vidění v každé druhé ukázkové zahradě.
Absolutním vítězem letošního ročníku Chelsea Flower Show se stala The Laurent-Perrier Garden navržená architektem Lucianem Giubbileim. Geometricky pojatý vodní prvek dodává návrhu dynamiku a působí ochlazujícím, uklidňujícím dojmem v kontrastu se zářivými výsadbami, jimž dominuje Lupinus 'Chandelier'.Zlatou medaili získala také zahrada navržená Hugo Buggem. RBC Waterscape Garden reflektuje celosvětový problém s vodou a zacházením s ní. Symbolický design se snaží poodkrýt možná řešení pro zadržení srážkové vody v místě jejího dopadu a ukázat druhově pestré osázení takových ploch. V popředí zajímavá trvalka Lysimachia atropurpurea 'Beaujolais'.Ještě jeden obrázek z téže zahrady - velmi poutavá mozaika výsadby: Astrantia major 'White Giant', Osmunda regalis a Asplenium scolopendrium.Zahrada navržená městským úřadem města Stoke-on-Trent pojmenovaná příznačně Positively Stoke-on-Trent mě příliš nezaujala svým celkovým konceptem, který byl poněkud neuchopitelný, avšak výsadby nabízely úžasnou paletu druhů, které z teplých odstínů červené a tmavě růžové pozvolna světlaly až do čistě bílé akcentované bílými kmeny bříz.Zahrada Positively Stoke-on-Trent. Z horkých červených odstínů červené přechází květy trvalek přes růžovou do čistě bílé, což má symbolizovat revitalizaci města Stoke-on-Trent, znovu propojení s přírodou, čistší a "zelenější" město budoucnosti.Velice pěkným prvkem ve výše zmíněných záhonech byly porcelánové, malované koule.Zahrada nazvaná The First Touch byla inspirována silou a odhodláním předčasně narozených dětí na jejich rodin při jejich cestě životem. Srdcem návrhu je vodní kaskáda proudící dolů z mírného svahu a rozprostírající se v klidnější vodní hladinu. Kontury kaskády přechází volně do okolního terénu, který je modelován kortenovými deskami ve stupně částečně osázené skalničkami a trvalkami.Na konec jsem si nechala mé letošní favority. Zahrada vyprojektovaná známým ateliérem Wilson McWilliam Studio byla sponzorována novozélandskou vinařskou firmou Cloudy Bay. Návrh zahrady má reflektovat chuťové tóny při pití vína. Kombinace hlubokých, tmavých tónů trvalek podtrhují ohořelé dubové panely dokreslující celou scénu, která opravdu vzbuzuje pocit chutí a vůní.Mezi nejpříjemnější místa, kde bych si ráda poseděla, dala odpolední kafe a začetla se do The Garden patřila malá výstavní zahrádka prezentující firmu Khora a její zahradní altánky. Rustikální posezení bylo obklopené romantickými výsadbami laděnými do lososových a krémových tónů. V rezavých stéblech Anemathele lessoniana se povalovaly chomáčky plnokvětých, hnedočervených květů orlíčků (Aquilegia 'Ruby Port'), nad nimiž se tyčily svíčkovitá květenství Verbascum'Petra' a 'Carribean Crush'. Kouzelně vybarvené kmeny bříz v pozadí jen dokreslovaly nádhernou scénu.
Sdílet příspěvek:
Počet komentářů pro “RHS Chelsea Flower Show 2014”
Krásné početní o trvalkách Terezo. Děkuji a přeji mnoho dalších zapálených čtenářů a "perenofiliků".
Mohu dát odkaz na tyto stránky na svou facebookovou stránku?
Děkuji Moniko, těší mě, že se Vám na našich webovkách líbilo. Co se týče odkazu, budu ráda, když budete naši stránku sdílet dál. Mohla byste mi poslat odkaz na Vaši facebookovou stránku, prosím?
Krásné početní o trvalkách Terezo. Děkuji a přeji mnoho dalších zapálených čtenářů a "perenofiliků".
Mohu dát odkaz na tyto stránky na svou facebookovou stránku?
Děkuji Moniko, těší mě, že se Vám na našich webovkách líbilo. Co se týče odkazu, budu ráda, když budete naši stránku sdílet dál. Mohla byste mi poslat odkaz na Vaši facebookovou stránku, prosím?
Dobrý den Terezo, moje facebooková stránka je https://m.facebook.com/profile.php?id=103523483019902&ref=bookmark
Některé zahradnické příspěvky také uvádím na své stránce
https://m.facebook.com/monika.korena.71?ref=bookmark
Děkuji za svolení moc ráda budu vaše skvělé stránky šířit dál.
Monika Kořená
Děkuji Moniko.