Konec léta utekl jako voda a s ranní jinovatkou zjišťuji, že už i podzim se přehoupává do zimy. Posledních pár měsíců se u mě neslo ve znamení nového začátku, stěhování zpět do Čech a vřelého vítání českých maličkostí jako je obyčejný chleba či sbírání hub v Křivoklátských lesích. Je prostě fajn být zase doma.
Symphyotrichum novi-belgii
Symphyotrichum novi-belgii (dříve Aster novi-belgii) patří bezesporu mezi nejprošlechtěnější a pravděpodobně i nejobsáhlejší druh aster zahrnující (včetně skupiny Dumosus Group) přes 1000 kultivarů vyšlechtěných od konce 19. století (dnes je dostupných zhruba 300). Symphyotrichum novi-belgii (hvězdnice virginská) je velmi variabilní druh s velkými rozdíly ve výšce habitu, barvě i velikosti květu. Navíc obsazuje přední příčky botanické promiskuity - velmi ochotně se kříží se severoamerickými druhy aster a produkuje velké množství semenáčků.
Symphyotrichum novae-angliae
Těžistě barevné škály kultivarů Symphyorichum novae-angliae leží v tónech růžové, přestože původní druh má květy spíše nafialovělé.
Anglické astry, nebo také "angličanky" či latinsky Symphyotrichum novae-angliae (dříve Aster novae-angliae) se tyčívaly u laťového plotu či kamenné zídky již v zahrádkách našich babiček a prababiček. Společně s belgickými astrami (Symphyotrichum novi-belgii) jsou prostě klasikou, která má v českých zemích dlouholetou tradici. Koncem léta a v průběhu podzimu přináší nedocenitelné záplavy květů v tónech od bílé přes růžovou, lila, levandulovou až po inkoustově fialovou.