Rod Tulipa zahrnuje zhruba 75 popsaných druhů, které pochází z oblasti Eurasie a severu Afriky. Nejčastěji najdeme druhy rostoucí ve stepích a mediteránních habitatech.
Tulipány jsou ceněné zejména pro svou širokou škálu barev květů v průběhu jara. Hodí se do letničkových výsadeb, do nádob i trvalkových záhonů. Pouze některé druhy mohou být použity pro zplanění v trávníku, například T. sprengeri. Nejlépe se jim daří v dobře propustné, živné, neutrální až zásadité půdě s vysokým obsahem humusu na plném slunci a ideálně v závětří. Všechny tulipány více či méně nesnáší vlhké a kyselé půdy. Cibule tulipánů by se měli vysazovat v polovině až koncem podzimu do hloubky zhruba dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Pozdější výsadba snižuje problémy s plísní tulipánovou (Botrytis tulipae). Většina tulipánů po prvním roce slábne a v druhém sotva kvete, proto je vhodné vysadit nové cibule každý rok. Alternativou je po odkvětu odstranit květy, aby se netvořily semena a po zežloutnutí listů cibule vyzvednout, očistit, nechat vyschnout a skladovat do podzimu na suchém místě při teplotě 18-20°C. Zakrslé druhy jako Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. greigii a jejich kultivary většinou kvetou opakovaně i bez vyzvedávání cibulí.
Jelikož existuje nepřeberné množství různých kultivarů, jsou pro přehlednost rozděleny na základě podobných znaků do 15 skupin:
2. Plnokvěté rané (angl. Double Early)
3. Triumf hybridy (angl Triumph)
4. Darwin hybridy (angl. Darwin hybrids)
5. Jednoduché pozdní (angl. Single Late)
6. Liliokvěté (angl. Lily-flowered)
7. Třepenité (angl. Fringed)
8. Viridiflora hybridy
10. Papouškovité (angl. Parrot)
11. Plnokvěté pozdní (angl. Double Late)
12. Kaufmanniana hybridy
13. Fosteriana hybridy
14. Greigii hybridy
15. Ostatní (převážně botanické druhy a variety)