Asplenium scolopendrium pochází z Evropy, severní Afriky a střední Asie. U nás se vyskytuje pouze v Moravském krasu či v Karpatech. Přirozeně roste na vlhkých, zastíněných místech, na kamenných svazích či vápencových skalách. Ve vlhkých oblastech jej lze najít i v rozpadlých maltových spárách ve zdech.
Asplenium scolopendrium vytváří trsy protáhlých, kožovitých, čerstvě zelených, svrchu lesklých listů, které přezimují (stálezelená kapradina). Listy dorůstají až půl metru, zhruba 5 cm na šířku, ale v suchých podmínkách jsou mnohem menší. Spóry jsou produkovány na spodní straně listů seskupeny v hnědé, dlouhé, tenké čárky.
Této kapradině se nejlépe daří ve vlhkých, na opadanku či humus bohatých půdách s vysokým obsahem vápence. Hodí se pro výsadbu pod listnaté stromy, do stinných koutů či podél vlhké zdi. Koncem 19. století bylo pojmenováno spousta kultivarů, které jsou velmi variabilní a od sebe téměř nerozeznatelné, proto se dnes častěji uvádí pouze skupiny kultivarů (angl. group).
Crispum Group je skupina sterilních kultivarů se zvlněnými až zřasenými okraji listů. Listy jsou méně kožovité než u základního druhu.