Aster ageratoides pochází z východní Asie, Sibiře, Mongolska, jihovýchodní Číny a Japonska. V domovině čistý druh dorůstá 30 až 100 cm výšky a větví se až v horních partiích. Tuhé, vzpřímené stonky jsou v zemi ukotveny dlouhými oddenky, díky nimž se šíří a tvoří husté půdopokryvné koberce. Lodyžní lístky jsou tmavě sytě zelené, lysé, po okraji zubaté, a přisedají k lodyze, nemají řapík. Bílé, lehce nafialovělé květy se žlutým středem kvetou koncem léta a začátkem podzimu.
Pokud rostliny Aster ageratoides žloutnou a usychají, většinou to není způsobeno suchem. Jestliže jsou na průřezu lodyh znatelné černé cévní svazky, zcela určitě se jedná o verticiliové vadnutí, způsobené houbou Verticilium alboatrum. Kromě této choroby je většina druhů aster napadána padlím čekankovým (Erysiphe cichoracearum).
'Adustus Nanus' je velmi nízký, kompaktní kultivar, který se dorůstá výšky jen 20 – 25 cm. Kvete světle fialovými kvítky v srpnu až září. Nejvhodnější stanoviště je na plném slunci v dobře propustné, hlinitopísčité půdě. Toleruje i sušší zeminu. Výborně se hodí do skalek či jako nízká obruba záhonů.