Aster amellus je trvalka domácí v Evropě od centrální Francie a Polsko po severní Itálii a Bulharsko na jihu, na východ zasahuje areál výskytu až do centrální Asie. V domovině roste na sušších půdách, výslunných stráních, stepních loukách, v křovinách či na okraji lesů. U nás je poměrně hojná v teplých oblastech. Přímé, dřevnatějící lodyhy jsou řídce olistěné našedle zelenými, kopinatými, drsnými listy. Stonky se v horní polovině chocholičnatě větví a nesou až 5 cm velké úbory složené z levandulově fialového paprsku a žlutého terče. Kvete od srpna do října.
Aster amellus má ráda zásadité, živné, dobře propustné půdy zejména v zimním období. Nejlépe se jí daří na plném slunci, ale snese i lehký polostín. Na rozdíl od anglických a belgických aster (S. novae-angliae a S. novi-belgii) snáší dobře i delší období sucha a obecně není tolik náročná na zálivku. Trvalka může být v určitých podmínkách poněkud krátkověká a může se špatně ujímat na stanovišti, takže potřebuje dostatek péče zejména v prvních měsících. Je jedním z rodičů Aster × frikartii, která je více dlouhověká.
'Framfieldii' je pozdní kultivar, který na sklonku sezóny produkuje masy menších (asi 4,5 cm), levandulových úborů se žlutými terči. Kompaktní, bohatě větvený habitus dosahuje výšky jen okolo 50 cm. Kultivar byl vyšlechtěn již před rokem 1907 a zůstává populární dodnes (ocenění AGM).