Carex divulsa pochází z centrální Evropy, areál rozšíření nezahrnuje pouze severní část Skandinávie a úplný jih Středomoří. V ČR je vedena na seznamu silně ohrožených druhů (C2). Lokálně lze ostřici přetrhovanou najít na jižní a jihovýchodní Moravě, ojediněle ve Slezsku či na JZ středních Čech. Přirozeným prostředím Carex divulsa je lesní, polostinné až stinné stanoviště s živnými, hlubokými půdami. Můžeme ji však najít i na pasekách a lesních světlinách. Preferuje lužní lesy či bučiny.
Carex divulsa vytváří husté, až 60 cm široké trsy úzkých až čárkovitých, tmavě sytě zelených listů, které se obloukovitě sklání k zemi. Zpočátku limetkově zelené, s postupem odkvétání hnědnoucí květenství vytváří až 10 cm dlouhý, řídký lichoklas. U nás kvete od května do června a koncem června tvoří zelené, hvězdovité plody, botanicky nazývané mošničky.
Carex divulsa se dlouho prodávala v USA pod názvem severoamerického druhu Carex tumulicola, od kterého se liší pouze botanickými detaily, avšak zahradníci tvrdí, že evropská Carex divulsa je robustnější a v zahradě atraktivnější. Ostřice přetrhovaná je velmi tolerantní a přizpůsobivá, co se týče nároků na stanoviště. Ačkoli nejlépe prospívá v polostínu, ve svěžích, živných půdách bohatých na organickou hmotu, bez větších problémů zvládne jak slunnou, tak stinnou polohu, vlhké až bažinaté půdy, a po etablování na stanovišti dokonce i půdy suché (uvádí anglická trvalková školka specializovaná na trávy a traviny - Knoll Garden).