Cyclamen coum pochází z oblasti okolo Černého moře - Krymu, Bulharska, Turecka, Kavkazu a zasahuje i do severozápadní části Sýrie a Íránu. V domovině roste v listnatých (nejčastěji bukových), ale i jehličnatých (borových) lesích i v křovinách od pobřeží do nadmořské výšky až 2000 m. n. m. Jedná se o poměrně variabilní druh s proměnlivou barvou květu a tvarem listů.
Z diskovité, zhruba 5 cm široké hlízky vyrůstají brzy na jaře, často ještě pod sněhem, tmavě zelené, kulaté až ledvinovité listy se stříbřitou kresbou na svrchní straně. Společně s listy se v únoru až březnu objevují malé (okolo 3 cm), sytě růžové až růžovopurpurové květy s výraznou tmavě purpurovou skvrnou u báze květních plátků. Listy zatahují začátkem léta, obvykle v červnu.
Bramboříku se daří v lehkém polostínu v dobře propustné půdě s vysokým podílem listovky či opadanky. Přes léto by půda neměla být zamokřená ani příliš vysýchavá. Často je pěstován ve skalkách. Hlízy se sází zhruba 3 až 5 cm pod povrch, doporučuje se vysazovat brzy na jaře, v období růstu kořenů. Pro přesazení se doporučuje období po odkvětu ještě se zelenými listy. Ve vhodných podmínkách se volně přesévá, stonky se po odkvětu spirálovitě stáčí k zemi, aby dopravily semena do půdy. Na povrchu sladká semena přitahují mravence, kteří zajišťují rozšíření.