Geranium himalayense pochází ze západní části Himálají od Afghánistánu po Nepál, kde roste ve světlých otevřených lesích, lesních lemech, v křovinách i na travnatých svazích v nadmořských výškách 2100 až 4300 m. n. m.
Jedná se o poměrně variabilní druh, který se vitálně rozrůstá podzemními oddenky do hustých půdokryvných trsů v průměru až 80 cm širokých. Svěže zelené, až 20 cm široké listy jsou hluboce děleny do 7 laloků, které se překrývají. Od května až do července se rodí velké (až 6 cm široké), fialovomodré květy s purpurovou žilnatinou a bělavým středem. Podobá se Geranium pratense, které má však kompaktnější kořenový systém a hlouběji vykrojené listy.
Kakost himalájský je velmi tolerantní trvalkou, snese poměrně hodně sucha, do určité míry i lehké přistínění. Není nijak náročný ani na půdu, stačí dobře propustná zemina. Díky jedněm z největších květů mezi kakosty vynikne dobře v trvalkovém záhonu nebo jej lze použít jako půdokryvnou trvalku.
'Gravetye' je jeden z nejkompaktnějších kultivarů Geranium himalayense. Listy jsou menší než u základního druhu a mají ostřejší zakončení úkrojků. Seříznutím trsu po odkvětu lze dosáhnout opakovaného kvetení během babího léta. Kultivar byl pojmenován podle domova známého britského zahradníka Williama Robinsona, Gravetye Manor.