Geranium psilostemon pochází z poměrně malé oblasti severovýchodního Turecka a jihozápadní části pohoří Kavkaz, kde roste v křovinách, otevřených, světlých smrkových lesích a subalpínských loukách. Do kultury byl introdukován až v roce 1973.
Krátký, hustý kořenový systém kotví až přes jeden metr vysoké stonky. Geranium psilostemon patří mezi jedny z nejvyšších kakostů vůbec. Poměrně velké listy jsou hluboce vykrajované až do 4/5 délky, což vytváří 7 velkých laloků, které jsou dále vykrajované a zubaté. Na podzim se listy zbarvují do ohnivě červené barvy. V červnu a červenci vykvétá jasně zářivě růžovopurpurovými květy s výrazně kontrastním černým středem a žilkováním. Květy měří až 3,5 cm v průměru. Po odkvětu lze trs seříznout téměř k zemi, vydatně zalít a během několika dní začne produkovat nové listy a často i druhou slabší vlnu květů.
Geranium psilostemon se bujně rozrůstá v mohutný trs, tudíž se hodí spíše do pozadí trvalkového záhonu. Nejlépe se mu daří v klimatech s mírným, chladným létem, což může být na některých místech ČR trochu problém. Přílišná sucha a vysoké teploty stresují rostlinu, která je poté náchylnější k chorobám, nejčastěji padlí. Obecně vyžaduje tento kakost dobře propustné půdy na slunci nebo v polostínu. Mrazuvzdornost se u různých autorů značně rozchází, obecně by ale měl vydržet do -25°C.