Hosta kikutii má svou domovinu na japonském ostrově Kyushu, kde roste v údolích řek na vlhkých skalách, v úžlabinách, roklích nebo na kmenech velkých stromů.
Kompaktní trsy dosahují výšky jen okolo 30 cm a na šířku v průměru měří necelého půl metru. Protáhlé, leskle zelené listy mají na líci výrazně vtištěnou žilnatinu (obvykle 8 až 10 žilek) a na rubové straně jsou leskle světleji zelené. Listy mají krátké řapíky a čepele se obloukovitě sklání dolů, což vytváří "fontánkovitý" tvar trsu. Raší dříve než je u host obvyklé, takže může dojít k poničení listů jarními mrazíky. Květní stvoly dorůstají až 60 cm a nesou tak téměř bílé květy (někdy s nádechem do lila) vysoko nad trsem listů. Kvete později než většina host, koncem srpna až do začátku září.
Ačkoli je tento druh do určité míry odolný krátkému suchu, nejlépe se mu daří ve vlhkých, živných půdách bohatých na organickou složku, nejlépe opadané listí nebo kompost. Jako většina bohyšek i Hosta kikutii prosperuje v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně.
Hosta kikutii může být náchylnější k napadení lalokonoscem rýhovaným, jež okusuje listy podobně jako slimáci či šneci.