Lavandula angustifolia pochází ze západní části Středozemí. Zde roste na skalnatých slunných svazích nebo štěrkovitých pláních. V teplejších oblastech Evropy může zplaňovat. U nás byly zaznamenány případy na jižní Moravě.
Levandule lékařská není typickou trvalkou, jelikož její stonky dřevnatí. Jedná se technicky o polokeř. Dosahuje výšky 20 až 50 cm. Má úzké, čárkovité, šedé až stříbrnozelené listy, které po rozemnutí voní. Přímé květní stonky nesou klas fialových kvítků, které mají typický hluchavkovitý tvar. Kvete v létě (červen-červenec) a krásně voní. Používá se od pradávna ve farmacii a kosmetice.
Lavandula angustifolia miluje otevřené, slunné, teplé stanoviště s velmi dobře propustnými, štěrkovitými půdami chudými na živiny. Preferuje vápenité půdy. Proto není dobré mulčovat levandule borkou (kůrou), která zadržuje vlhkost a způsobuje u levandulí uhnívání krčků. Snese krátkodobý pokles teplot i na -20°C, při tuhých zimách však může vymrzat.
'Nana Alba' kvete čistě bílými květy a má velmi kompaktní habitus. Nízké husté keříky dosahují výšky jen do 30 cm v květu. Kvete velmi bohatě a květy jsou stejně vonné a dlouho vydrží jako ty klasické fialové. Jedná se o vyzkoušený a tradiční kultivar, který pochází z Británie, údajně z roku 1938.