Papaver orientale pochází z Kavkazu, severního Íránu a severovýchodu Turecka. Roste zde na skalnatých svazích a suchých loukách.
Mák východní má masité, křehké, ale hluboké kořeny, z nich vyrůstá přízemní růžice až 30 cm dlouhých listů. Listy jsou laločnaté a ostře zubaté. Z přízemní růžice vyrůstá několik stonků, které mají menší přitisklé listy. Na konci každého stonku se v květnu až červnu objevuje velký (v průměru až 15 cm) květ miskovitého tvaru se 4 velkými překrývajícími se okvětními plátky. Původní druh má plátky sytě červené s černou skvrnou u báze. Ve středu má velké množství fialovočerných tyčinek.
Papaver orientale prosperuje v jakékoli dobře propustné půdě na plném slunci. Po odkvětu zatahuje a ve vrcholném létě zanechá v záhonu mezeru, proto jej není dobré seskupovat do větších ploch, ale pouze jednotlivě, aby mezeru zakryly narůstající, podzimní trvalky jako astra, rudbékie apod. Na podzim vyrazí zelené nové listy, které tak přečkají zimu.
'Patty's Plum' má květy se zřasenými okvětním plátky v matně švestkové až pastelově purpurové barvě a černou skvrnou na bázi. Dosahuje výšky do 80 cm.